Mistrovství světa v orientačním biatlonu 2017
5.9.2017Adam Přibyl

Letošní Mistrovství světa v orientačním biatlonu se konalo ve Švédském Sundsvallu. Z Čech se vypravil malý tým, který se celý sešel až na místě před prvním tréninkem v terénu. Všichni tedy odešli do lesa si zažít Skandinávský terén. Pak jsme se všichni odjeli ubytovat do ubytovny Gaffelbyn Sundswall. Chvíli po té jsme se opět vrátili na stejné místo kde proběhlo zahájení Mistrovství světa. Zahájení a všechny další oficiality se konaly v hotelovém komplexu Sidsjön. Samotné zahájení probíhalo za znění státních hymen při kterém jednotlivé zúčastněné výpravy vstupovali na plochu hlavního sálu.V rámci aranžmá visely mezi jednotlivými okny vlajky účastnických států (Dánsko, Německo, Finsko, Belgie, Česká republika, Švédsko, Velká Británie), které měli také pořadatelé a vítali týmy. Závodníky přivítala šéfová organizačního týmu Paulina Tomasdotter a představila nám plán, co se bude dít v následujících dnech. Po ní vystoupil za Švédskou federaci Hans Wickbom, který popřál všem závodníkům hodně sportovních úspěchů. Po návratu na ubytování jsme byli mile překvapeni, že ho s námi sdílí i dánská výprava.

Další den byl již ve znamení soutěžení. Na programu byla Klasika. Nejprve si závodníci při tréninku na střelnici řádně nastavili zbraně. Pak již navazoval oficiální nástřel před závodem. Nástřel jsme jako tým zvládli velmi rychle. Po nástřelu závodníci postupně podle svých startovních časů odbíhali do prostorů startu, který byl vzdálen přibližně 1,5 kilometru od střelnice.Tentokrát po lokalizační části závodníci absolvovali hned střeleckou položku vleže po ní nastupovali na orientační část a na závěr je čekala už jen střelba vstoje. Českému týmu se tento závod moc nepovedl, vzhledem k obtížnosti terénu a určování lokalizace. I kdy všichni doběhli, obsazovali místa v dolní polovině výsledkové listiny. Večer pak proběhla analýza a závodníci spolu konzultovali své postupy a jaký byl terén v lese, probírali i některé své pády.

Třetí den Mistrovství světa byl v plánu Sprint. Již od rána bylo venku velmi ošklivo, mlha a déšť. Zkrátka takový den, kdy orientační běžec ví, že v lese dostane hned facku od zeleniny při průběhu hustníkem. Při nástřelu nebylo vidět pořádně ani na padesát metrů k terčům. Trenéři v dalekohledech občas viděli občas neviděli, záleželo na větru. Sprint byl rozhodně kratší než Klasika, a tak čekání trenérů nebylo tak dlouhé. Vlastní výsledky sprintu již byly o mnoho lepší a na večerním slavnostním vyhlášení výsledků si pro medaili (zapůjčenou, protože medaile objednané v Estonsku nedorazily včas) za druhé místo v kategorii mužů veteránů přišel Milan Novotný a za třetí místo v kategorii žen veteránek Erika Přibylová.

Poslední den probíhaly závody štafet. Zde Český tým postavil tři týmy, jednu elitní štafetu žen, jednu mužskou veteránskou a jednu mixovanou. Tento den již nebylo tak ošklivo jako den před tím a tak nám stihly proschnout jak věci, tak stan v prostoru závodiště. Štafety byly opět mnohem delší a náročnější a díky ohromné bojovnosti se povedlo získat mužům veteránům Milanu Novotnému a Jiřímu Jeníčkovi třetí také bronzovou medaili pro Českou republiku. Mistrovství světa skončilo a nás čekala dlouhá cesta domů. Neshledanou příští rok v Dánsku.

SP v Dánsku
10.11.2016Adéla Burdová

26.10.2016 se vydala naše minivýprava na poslední letošní SP do Dánska. Cestu jsme uskutečnili jako poznávací – prohlédli jsme si několik míst v Německu a západní pobřeží Dánska až jsme nakonec dorazili 28.10. večer do Nymindegabu. Ubytování a stravu jsme měli zajištěnou v místních kasárnách, v jejichž areálu se konal i nedělní závod.

Jako první byl na programu sobotní závod v klasice. Bez jakékoli předešlé znalosti terénu či tréninku nás vpustili ihned do lesa na lokalizaci. V místních drobných vrstevnicích a písečných dunách skutečně nebylo snadné se zprvu zorientovat. Pořadatelé navíc využili možnost dávat lampiony na lokalizaci na dálku až 400m daleko (v dunách byla velká viditelnost). Společně s následným orienťákem a střelbou jsem v lese strávila skoro 2,5 hodiny. Vše navíc stěžoval silný vítr v přímořské oblasti s dunami, kde bylo skutečně chladno, velmi měkká běžecká podložka a mnoho oblastí skoro neprůchozího lesa. Celkově byl závod velice obtížný – jak orientačně, tak fyzicky, ale všem se líbil. Sáhli jsme si na dno a na výsledcích bylo vidět, že já až na úplné dno ☺.

Nedělní sprint pak byl o mnoho příjemnější – bez větru a v dobře průběžném lese. Bez větších orientačních chyb společně se střelbou 1+4 můj výkon stačil na pěkné třetí místo. Dánská tradice – trestná kolečka v písku samozřejmě nechyběla.

Ukázky map
Návštěva dějište MS 2017 - Sundsvall
4.8.2016Luboš Přibyl
V rámci expedice NORDKAPP 2016 jsme se na trase ve Švédsku zastavili na průzkumnou návštěvu v dějišti Mistrovství světa 2017 ve Sundsvallu. Krásný sportovní biatlonový areál právě v týdnu před naší návštěvou získal nový asfaltový povrch na všech hlavních okruzích a tak se zde proháněli nejenom běhající jedinci, ale i jezdci na kolečkových lyžích z nichž někteří využívali velkou střelnici se 27 střeleckými stavy. Okolí areálu je určitě zajímavé, mírně náročné mírně zvlněné lesní porosty s porostem borůvčí se střídá s písčitými mýtinami. Náročnějšími jsou rozsáhlejší prostory s těžko prostupnými hustníky a menší kamenitá pole na vrcholcích jednotlivých kopečků s množstvím menších mělkých jam.
V rámci naší návštěvy se nám věnovala s prohlídkou hlavní pořadatelka Paulina Tomasdotter, za což jí patří veliký dík.
Měli jsme k dispozici aktuální ukázkové mapy zdejší krajiny a mohli jsme si i vyzkoušet zdejší areál pevných kontrol.
Sundsvall je už nyní určitě připraven na tuto velkou soutěž.
Doufám, že zájemce neodradí vzdálenost cca 1600 km od České republiky. Cesta je takřka celá po ideální dálnici.